Ürünler

Sikaflex Pro-3 WF

Sikaflex® PRO-3 WF
Zeminler için yüksek performanslı derz dolgu mastiği

PDF Olarak İndir

Ürün Tanımı
Sikaflex® PRO-3 WF tek bileşenli, nem ile kürlenen, poliüretan esaslı yüksek mekanik dayanımlı elastik derz dolgu mastiğidir. İç ve dış mekanlardaki uygulamalarda kullanılabilir.

Kullanım Alanları
Sikaflex® PRO-3WF çok amaçlı bir derz dolgu mastiği olarak:

 • Zeminlerdeki birleşim ve hareket derzlerinde
 • Yaya ve araç trafiği olan (örn: otoparklar, kaldırımlar vb.) iç ve dış mekan uygulamalarında
 • Depolarda ve üretim alanlarında
 • Gıda endüstrisi gibi zeminlerde
 • Yaya trafiğine açık mekanlardaki seramik derzlerinde
 • Atık su ve kanalizasyon arıtma tesislerindeki derzlerde
 • Tünel inşaatlarındaki zemin derzlerinde

Özellikleri / Avantajları

 • %25 hareket kapasitesi
 • Kabarcık yapmadan kürlenir
 • Uygulama özellikleri çok iyidir
 • Çok iyi mekanik ve kimyasal dayanımı vardır
 • Bir çok yapı malzemesine çok iyi yapışır

Deneyler
Onaylar / Standartlar – ISO 11600 F 25 HM gerekliliklerini karşılar.
Atık suya maruz kalma ile ilgili DIBT Kurallarına göre test edilmiştir.
Gıda ile ilgili alanlarda kullanım için ISEGA sertifikasına sahiptir.

Ürün Bilgileri
Yapı
Renk Beton gri, orta gri
Beyaz, siyah (İstek üzerine)
Ambalaj 600 ml sosis, 20 adet / kutu
300 ml kartuş, 12 adet / kutu (İstek üzerine)

Depolama
Depolama Koşulları /Raf Ömrü
Orijinal, açılmamış ve hasar görmemiş ambalajlarda, doğrudan güneş ışığından koruyarak +10oC ile +25oC arasında kuru ortamda depolandığında, üretim tarihinden itibaren 15 ay kullanıma uygundur.

Teknik Bilgi
Kimyasal Yapı Tek bileşenli, nem ile kürlenen poliüretan
Yoğunluk ~ 1.3 kg/l (beton gri) (DIN 53 479-B)
Kabuklaşma Süresi ~ 90 dakika (+23°C / %50 r.h.)
Kür Hızı ~ 2 mm / 24 saat (+23°C /% 50 r.h.)
Hareket Kapasitesi %25
Derz Ebatları En az genişlik = 10 mm / En fazla genişlik = 35 mm
Sarkma 0 mm, çok iyi (DIN EN ISO 7390)
Servis Sıcaklığı En az -40°C, en fazla +70°C

Mekanik / Fiziksel Özellikler
Yırtılma Direnci ~ 8 N/mm (+23°C /%50 r.h.) (DIN 53 515)
Shore A Sertliği ~ 35, 28 gün sonra (+23°C / %50 r.h.) (DIN 53 505)
Elastisite Modülü ~ 0.5 N/mm2 ,100% uzamada (+23°C / %50 r.h.) (DIN EN ISO 8340)
Kopma Uzama ~ %700 (+23°C / %50 r.h.) (DIN 53 504)
Elastik Geri Dönüş > %80 (+23°C / %50 r.h.) (DIN EN ISO 7389 B)

Dayanım
Kimyasal Dayanım Suya, deniz suyuna, seyreltik alkalilere, çimento şerbetine ve su dispersiyonlu deterjanlara dayanımlıdır.
Alkollere, organik asitlere, konsantre alkaliler ve asitlere, klorine, aromatik (hidrokarbon) yakıtlara dayanımlı değildir.

Sistem Bilgileri
Uygulama Detayları
10 mm.den küçük derzler, genellikle çatlak kontrolü için tasarlanmışlardır, bu nedenle hareket / genleşme derzleri değildirler. Mastiğin uygulanması sırasındaki derz genişliği / derz derinliği oranı önemlidir (+10°C için gösterge değer).
+40°C sıcaklık farkı için:
Derz uzunluğu 2 m 4 m 6 m 8 m 10 m
En az derz genişliği 10 mm 10 mm 10 mm 15 mm 20 mm
Mastik kalınlığı 10 mm 10 mm 10 mm 12 mm 15 mm
Dış mekanlar için (en fazla +80°C sıcaklık farkı için):
Derz uzunluğu 2 m 4 m 5 m 6 m 8 m
En az derz genişliği 10 mm 15 mm 18 mm 20 mm 30 mm
Mastik kalınlığı 10 mm 12 mm 15 mm 15 mm 25 mm
İmalat bittikten sonra yapılacak değişiklikler genellikle ekonomik olmayacağından, tüm derzler imalattan önce projeci / tasarımcı ve müteahhit tarafından ilgili standartlara uygun olarak boyutlandırılmalı ve tasarlanmalıdır. Gereken derz genişliği
hesaplanırken dikkate alınması gereken parametreler, derz dolgu mastiğinin teknik özellikleri, yapıştığı inşaat malzemelerinin teknik özellikleri, yapının ve derzin maruz kalacağı etkenler, derzin yapım metodu ve boyutlarıdır.
Derz genişliği 10 mm 15 mm 20 mm 25 mm 30 mm
Derz derinliği 10 mm 12 – 15 mm 17 mm 20 mm 25 mm
Derz uzunluğu/ 600 ml ~ 6 m ~ 2.5 – 3.0 m ~ 1.8 m ~ 1.2 m ~ 0.8 m
Derz uzunluğu/ 300 ml ~ 3 m ~ 1.5 m ~ 0.9 m ~ 0.6 m ~ 0.4 m
Derz dolgu fitili: Sadece kapalı gözenekli, polietilen köpükten derz dolgu fitilleri kullanılmalıdır.

Sarfiyat / Derz Tasarımı
Zemin ile aynı seviyedeki mastik uygulaması, hasarları ve kir birikimini engeller .
Zemin seviyesinin altındaki mastik uygulaması, mastiği mekanik yüklerden korur.
Yüzey Kalitesi Temiz, kuru, yağ, gres, toz ve gevşek parçalar içermeyen homojen bir yüzey olmalıdır. Yüzeydeki çimento şerbeti uzaklaştırılmalıdır.

Yüzey Hazırlığı / Astarlama
Emici olmayan yüzeyler:
Metaller, toz boyalar vb. ince bir zımpara ile zımparalanmalı, daha sonra SikaCleaner-205 ve temiz bir kumaş / havlu ile temizlenmelidir. En az 15 dakika kuruma süresinden sonra, SikaPrimer-3 N fırça ile uygulanır. Mastik uygulamasından önce en az 30 dak. beklenmelidir (en fazla 8 saat). PVC için SikaPrimer-215 kullanınız.
Mastik uygulamasından önce en az 30 dak. beklenmelidir (en fazla 8 saat).
Emici yüzeyler:
Beton, gazbeton, çimentolu kaplamalar, harçlar, tuğla vb. yüzeylerde, SikaPrimer-3 N fırça ile uygulanmalıdır.
Mastik uygulamasından önce en az 30 dak. beklenmelidir (en fazla 8 saat).
Önemli Not:
Astarlar sadece yapışmayı artırırlar. Hiçbir zaman doğru yüzey temizliğinin yerini alamazlar ve yüzeyin mukavemetini çok artırmazlar. Astarlar, mastik uygulanmış derzin uzun zaman içindeki performanslarını artırırlar. Daha detaylı bilgi için Sika® Primer tablosuna başvurunuz.

Uygulama Koşulları / Sınırlamalar
Yüzey Sıcaklığı En az +5°C / en fazla +40°C
Ortam Sıcaklığı En az +5°C / en fazla +40°C
Yüzey Rutubeti Kuru olmalı

Uygulama Talimatları
Uygulama Metodu /Ekipmanlar
Sikaflex® PRO-3WF kullanıma hazırdır. Uygun derz ve yüzey hazırlığından sonra, gereken derinliğe derz dolgu fitilini
yerleştiriniz ve gerekiyorsa astarı uygulayınız. Kartuşu / sosisi uygun tabanca içine koyunuz ve Sikaflex PRO-3 WF’ yi derz yanaklarına tam olarak temas ettiğinden emin olarak yavaş yavaş sıkınız. Derzi, içinde hava boşluğu bırakmadan doldurunuz.
Daha sonra Sikaflex PRO-3 WF’yi hafifçe derz kenarlarına doğru bastırarak ama taşırmadan düzeltiniz ve kenarlara yapışmasını sağlayınız. Keskin kenar çizgileri veya çok temiz derz kenarları istendiğinde maskeleme bandı kullanılmalıdır. Maskeleme bandı, mastik henüz yumuşak iken çıkarılmalıdır. Mükemmel mastik yüzeyi için düzeltme sıvısı kullanınız. Ekipmanların Temizliği Tüm aletleri ve uygulama ekipmanlarını, kullanımdan hemen sonra Sika Colma Cleaner veya Sika TopClean-T ile temizleyiniz. Sertleşmiş / kürünü tamamlamış malzeme sadece mekanik yöntemlerle temizlenebilir.

Uygulama Notları / Sınırlamalar
Elastik mastiklerin üstü genel olarak boyanmamalıdır. Uygun kaplama ve boyalar ile derz kenarları en fazla 1 mm boyanabilir.
Uygunluk testleri, DIN 52 452-2’ ye gore yapılmalıdır. Kimyasallara, yüksek sıcaklıklara ve UV ışınlarına maruz kalma sonucu (özellikle beyaz renkli mastiklerde) renk değişimleri olabilir. Fakat renkte oluşan bu değişim, ürünün teknik performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkilemeyecektir. Doğal taş ve kaplamalarda kullanmadan önce Teknik Servis’imize başvurunuz.
Sikaflex® PRO-3WF’yi cam macunu olarak, bitümlü yüzeylerde, doğal kauçuk, EPDM esaslı kauçuklar ile veya yağ, yumuşatıcı (plasticizer) veya solvent kusarak mastiğe zarar verebilecek yapı malzemeleri ile kullanmayınız. Sikaflex® PRO-3WF’yi yüzme havuzlarının içinde sızdırmazlık için kullanmayınız. Kürünü almamış Sikaflex®Pro-3 WF’yi izosiyanatlar ile reaksiyona girebilecek maddelere, tinerler, solventler, temizlik maddeleri ve kalıp ayırıcıların bileşeni olan özellikle alkollere maruz bırakmayınız veya ürünü bunlarla karıştırmayınız. Bu tür temaslar, ürünün çapraz bağlanma kür reaksiyonunu önleyebilir veya ürüne zarar verebilir.

Notlar
Bu ürün bilgi föyünde belirtilen bütün teknik bilgiler laboratuvar deneylerine dayanmaktadır. Gerçekte elde edilen değerler, bizim kontrollerimizin ötesindeki, şartlar sebebiyle değişiklik gösterebilirler.
Yerel Sınırlamalar
Yerel düzenlemeler nedeni ile bu ürünün performansının ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceğine lütfen dikkat ediniz. Uygulama alanlarının kesin tarifleri için lütfen yerel ürün bilgi föylerine başvurunuz.
Sağlık ve Güvenlik Bilgileri
Kullanıcılar, kimyasal ürünlerin güvenli olarak taşınması, depolanması ve bertaraf edilmesi ile ilgili bilgi ve tavsiyeler için, fiziksel, ekolojik, toksikolojik ve diğer güvenlikle ilgili bilgileri içeren, ürüne ait malzeme güvenlik bilgi formuna (MSDS)
başvurmalıdırlar.

Yasal Notlar
Sika® ürünleri hakkında burada verilen bilgiler ve özellikle uygulama ve son kullanımlarına ilişkin tavsiyeler, normal şartlarda ve Sika®’nın tavsiyeleri doğrultusunda bu ürünler doğru saklandığı, muamele edildiği ve uygulandığı durumlar hakkında Sika®’nın sahip olduğu mevcut bilgi ve deneyime dayanarak iyi niyetle verilmiştir. Ürünler, uygulama yüzeyleri ve uygulama alanları pratikte oldukça çeşitlilik arz etmektedir. Bu nedenle Sika® ürünlerini kullanırken, doğru ürünü, doğru koşullarda ve doğru yerde uyguladığınızdan emin olunuz ve bu yönde Sika® tarafından ticari elverişlilik ve/veya belirli bir amaca uygunluk konusunda verilen bilgi ve talimatlara kesinlikle uyunuz. Aksi halde oluşabilecek zararlardan Sika® sorumlu değildir. Ürünün kullanıcısı (kullanıcı) ürünü kullanmayı düşündüğü uygulama ve amaç için ürünün uygunluğunu test etmelidir. Sika®’nın ürünlerinin özelliklerini değiştirme hakkı saklıdır. Üçüncü şahısların mülkiyet hakları gözetilmelidir. Bütün siparişlerin kabulünde, satış ve nakliye konusundaki mevcut şartlarımız esas alınır. Kullanıcılar, her zaman, ilgili ürünün Sika®’ya başvurarak temin edebilecekleri yerel Ürün Bilgi Föyünün son baskısını dikkate almalıdır.

Etiketler: Sikaflex PRO-3, WF, Zemin, derz, dolgu, mastiği, mastik, poliüritan, pdf

Başa dön tuşu