Yüzey Hazırlığı

Yüzey hazırlığı: Poliüretan veya epoksi zemin kaplama-boya uygulamalarından önce betonarme zeminin astar uygulamasına hazırlanmasıdır. Beton yüzeyindeki düşük mukavemetli şerbet tabakasının, gevşek parçacıkların mekanik yöntemlerle alınması ve yüzeyin pürüzlü hale getirilmesidir. Yüzey hazırlığı-dolayısı ile endüstriyel kaplama-yapılacak zemin betonunun basınç dayanımı en az 25 N/mm², çekme dayanımı (pull off) en az 1,5 N/mm² olmalıdır.

Yüzey hazırlığı bir çeşit kumlamadır aslında. Betonarme yüzeye çok küçük metal bilyeler fırlatılarak yapılmaktadır. Bunu yapan makina “Vakumlu Bilyeleme Makinası” olarak adlandırılır. Blastrac markası adeta makinanın ismi haline gelmiştir. Alışılagelmiş ve ucuz yöntem; mermer silim makinesi, ratatiger ve elmas uçlu el makineleri kullanmaktır. Mermer silim makinası ve elmas uçlu el aletleri yüzeyde istenilen pürüzlülüğü oluşturamamaktadırlar. Rotatigerın yaptığı pürüzlendirme de epoksi kaplama için ihtiyaç duyulandan uzaktır: Zeminde yer yer noktacıklar oluşturmaktadır.

Vakumlu Bilyeleme yönteminin kullanım alanlarını özetlersek:

  • Kaplama, boya, astar vb uygulamalardan önce yüzeyleri hazırlamak ve temizlemek için,
  • Eski kaplamaları ve havaalanındaki lastik izlerini kaldırmak için,
  • Otoyollar, yollar, koşu yolları ve endüstriyel tesislerdeki çizgi ve işaretleri kaldırmak için,
  • Yollardaki kavramayı ve dolayısıyla yol güvenliğini arttırmak için,

Geleneksel yöntemlerle, teorik olarak istenen ve olması gereken yüzey hazırlığı yapılamamaktadır. Endüstriyel zemin kaplama işinde yüzey hazırlığı aşaması çok önemlidir. Yüzey hazırlığı doğru yapılmadığında, astar zemine yeterince nufuz edemeyecek ve zaman içerisinde yapılan kaplamada kabarma riski oluşacaktır.

Yüzey hazırlığı yaparken vakumlu bilyeleme makinası kullanmanın en önemli yararlarından biri de; bir yandan pürüzlendirme yaparak şerbet tabakasını alması, bir yandan da yüzeyi toz, yağ ve kirden arındırarak astar uygulamasına hazır hale getirmesidir. Kısacası vakumlu bilyeleme makinesi ile pürüzlendirilen yüzeyler, astar uygulamasına hazır hale gelir.

Yüzey hazırlığı yapılmış alanlara astar uygulaması yapılır. Astar betonarme yüzey ile yapılacak olan kaplama veya boya arasındaki bağlayıcıdır. Astarın görevini yapabilmesi ve betona tutunabilmesi için yüzey hazırlığı tekniğine uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Yüzey ve Çatlak Tamiratı Yapılması:

Çatlak, çukur, kırıklı ve segregasyonlu bölgeler epoksi astar ve epoksi harç ile tamir edilir. 4-5 mm den daha derin ve geniş alanlı alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçlarıyla da yapılabilir. Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi var ise öncelikli olarak suyun gelmesi engellenmelidir.

Etiketler; Epoksi kaplama yüzey hazırlığı, epoksi, poliüretan, kaplama, yüzey, hazırlığı, yüzey hazırlama, epoksi yüzey hazırlama, kumlama, bilyeleme, blastrak, blastrac, vakumlu bilyeleme, silim makinesi, vakum, pürüzlendirme, hazırlığı, astar, öncesi

Başa dön tuşu
error: