Ürünler

Sika Primer 10-Beton Yüzeyler İçin Sıva Astarı

Sika® Primer-10
Brüt beton yüzeyler için sıva astarı

PDF Olarak İndir

Ürün Tanımı
Tekstürlü olmayan brüt beton, duvar, tavan gibi yüzeylere kireç ve çimento esaslı harçların, alçı esaslı kaplamaların yapışmalarının iyileştirmesi için kullanılan, tek bileşenli, reçine esaslı astar.

Kullanım Alanları

  • Yatay ve düşey uygulamalarda kullanılır
  • Alçı, kireç ve çimento esaslı harçların altında aderans artırıcı olarak kullanılır

Özellikleri / Avantajları

  • Hazırlaması ve uygulaması kolaydır
  • Su ile karıştırılarak kullanıma hazır hale gelir
  • Özellikle alçı esaslı kaplamaların perde, kolon, tavan gibi brüt beton yüzeylere yeterli dayanım ile yapışmasını sağlar
  • Çimento ve özellikle alçı esaslı sıvaların karışım suyunun yüzey tarafından emilmesini önler
  • Solvent içermez
  • Uygulandığı alanın takip edilebilmesi için renklendirilmiştir

Ürün Bilgileri
Yapı
Görünüm / Renk Koyu kıvamlı sıvı, açık kahverengi
Ambalaj 12 kg plastik kova

Depolama
Depolama Koşulları/Raf ömrü
Orijinal açılmamış ve hasar görmemiş ambalajlarda kuru şartlarda, nemden ve dondan koruyarak serin ortamda, +5°C ila +35°C arasında saklandığı takdirde, üretim tarihinden itibaren 12 ay kullanıma uygundur.

Teknik Bilgi
Kimyasal Yapı Modifiye polimer reçine esaslı dispersiyon
Yoğunluk Birim ağırlık (ürün)
Karışım birim ağırlık
: ~ 1.50 kg/lt
: ~ 1.30 kg/lt (Sika® Primer-10: Su, 12:5 – ağırlıkça)
Uygulama Kalınlığı En az En fazla
: 0.2mm
: 0.3mm

Sistem Bilgileri
Uygulama Detayları
Sarfiyat / Dozaj Sarfiyat:
~ 0.175 – 0.250 kg/m2 (Sika® Primer-10)
~ 0.250 – 0.350 kg/m2 (Sika® Primer-10 – Su karışımı)
Sarfiyat değerleri teorik olup, yüzey ve uygulama koşullarına bağlı olarak değişebilir. Yüzey Kalitesi Yüzey toz, yağ, gres, parafin, gevşek ve oynak parçacıklar gibi malzemelerden arındırılmış, kuru ve temiz olmalıdır. Yüzey Hazırlığı Yüzey, fırça vb. uygun temizleme ekipmanı kullanılarak temizlenmeli ve uygulamaya hazır hale getirilmelidir. Nemli veya ıslak yüzeylere uygulama yapılmamalıdır.

Uygulama Koşulları / Sınırlamalar
Yüzey Sıcaklığı En az +5°C en fazla +30°C
Ortam Sıcaklığı En az +5°C en fazla +30°C
Uygulama Talimatları
Karışım Oranı 12 kg Sika® Primer-10 için ~ 4 – 6 l su
Karıştırma Süresi ~ 3 dakika
Karıştırma Ekipmanları Sika® Primer-10, kendi ambalajı içerisinde düşük devirli bir karıştırıcı (en fazla 500
dev/dk) ile homojen ve topaksız bir karışım elde edinceye kadar mekanik olarak
karıştırılmalıdır.

Uygulama Metodu / Ekipmanlar
Uygun miktarda su ile hazırlanan karışımı, tekstürlü rulo kullanarak yüzeye eşit miktarda olacak şekilde tek kat halinde uygulayınız. Ekipmanların Temizliği Uygulamada kullanılan tüm alet ve ekipman kullanımdan hemen sonra temiz su ile
yıkanmalıdır. Sertleşen / kürünü alan malzeme ancak mekanik olarak temizlenebilir. Kür hızı/Oranı +20°C sıcaklıkta yaklaşık 2 saatte yüzey kuru hale gelir (Ortam sıcaklığı, yüzey sıcaklığı, havanın rutubeti ve kaplama kalınlığına bağlıdır) Astar tabakası üzerine kaplama yapılmadan önce en az 24 saat beklenmelidir.

Uygulama Notları / Sınırlamalar
Uygulama esnasında karışımın homojenliğini sağlamak için ürünün belirli aralıklar ile karıştırılması gerekebilir.
Üzerine yapılacak kaplamanın aderansını olumsuz yönde etkileyeceğinden, uygulama esnasında ve sonrasında Sika® Primer-10’un toz vb. nedenlerden ötürü kirlenmesi engellenmelidir. Islak, donmuş veya nemli yüzeylere uygulama yapılmamalıdır.
Uygulanan malzeme kürünü tamamlayana kadar su, yağmur vb. etkilere maruz bırakılmamalıdır. Daha pürüzlü yüzey gerektiği durumlarda, karışım suyu azaltılarak uygulama yapılabilir. Sadece yeterli derecede emici ve sağlam yüzeylere uygulama yapılmalıdır.

Notlar
Bu ürün bilgi föyünde yer alan tüm teknik bilgiler, laboratuvar testlerine dayanmaktadır. Gerçekte elde edilen değerler, bizim kontrollerimizin ötesindeki şartlar sebebiyle değişiklik gösterebilirler.

Yerel Sınırlamalar
Yerel düzenlemeler nedeni ile bu ürünün performansının ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceğine lütfen dikkat ediniz. Uygulama alanlarının kesin tarifleri için lütfen yerel ürün bilgi föylerine başvurunuz.

Sağlık ve Güvenlik Bilgisi
Kullanıcılar, kimyasal ürünlerin güvenli olarak taşınması, depolanması ve bertaraf edilmesi ile ilgili bilgi ve tavsiyeler için, fiziksel, ekolojik, toksikolojik ve diğer güvenlikle ilgili bilgileri içeren, ürüne ait malzeme güvenlik bilgi formuna (MSDS) başvurmalıdırlar.

Yasal Notlar
Sika® ürünleri hakkında burada verilen bilgiler ve özellikle uygulama ve son kullanımlarına ilişkin tavsiyeler, normal şartlarda ve Sika®’nın tavsiyeleri doğrultusunda bu ürünler doğru saklandığı, muamele edildiği ve uygulandığı durumlar hakkında Sika®’nın sahip olduğu mevcut bilgi ve deneyime dayanarak iyi niyetle verilmiştir. Ürünler, uygulama yüzeyleri ve uygulama alanları pratikte oldukça çeşitlilik arz etmektedir. Bu nedenle Sika® ürünlerini kullanırken, doğru ürünü, doğru koşullarda ve doğru yerde uyguladığınızdan emin olunuz ve bu yönde Sika® tarafından ticari elverişlilik ve/veya belirli bir amaca uygunluk konusunda verilen bilgi ve talimatlara kesinlikle uyunuz. Aksi halde oluşabilecek zararlardan Sika® sorumlu değildir. Ürünün kullanıcısı (kullanıcı) ürünü kullanmayı düşündüğü uygulama ve amaç için ürünün uygunluğunu test etmelidir. Sika®’nın ürünlerinin özelliklerini değiştirme hakkı saklıdır. Üçüncü şahısların mülkiyet hakları gözetilmelidir. Bütün siparişlerin kabulünde, satış ve nakliye konusundaki mevcut şartlarımız esas alınır. Kullanıcılar, her zaman, ilgili ürünün Sika®’ya başvurarak temin debilecekleri yerel Ürün Bilgi Föyünün son baskısını dikkate almalıdır.
Construction Sika Yapı Kimyasalları A.Ş.
Deri Org. San. Böl. 2. Yol J–7
Parsel, Aydınlı, Orhanlı Mevkii,
34957 Tuzla, İstanbul, Türkiye
Çağrı Merkezi
Telefon
Faks
bilgi@tr.sika.com
+90 216 444 74 52
+90 216 581 06 00
+90 216 581 06 99
www.sika.com.tr

Başa dön tuşu