Şartnameler

3,5 mm Elyaflı Self Levelling Epoksi Kaplama Şartnamesi

Zemin Kaplaması Teknik Şartnamesi

3,5 mm Elyaflı Self Levelling Epoksi Kaplama

PDF Olarak İndir

1-Genel

Aşağıdaki iş ve malzeme tanımları 3 mm multilayer epoksi kaplama işinde kullanılacak olan malzemeyi ve uygulamayı tanımlamaktadır. Betonarme yüzeyler bu sistem ile kaplanacaktır. Kullanılacak tüm malzemeler ve yapılacak tüm işler, aşağıda belirtilen ölçütlere uygun olacaktır. İlgili tüm kalite belgeleri, üretici firma tarafından sağlanacaktır.

2-Ürünler

Kullanılacak Malzemeler:

Dekapol CP 203 (2 bileşenli solventsiz epoksi astar)

Dekapol SL 458 (2 bileşenli solventsiz epoksi kaplama)

Dekapol CT 455 (2 bileşenli solventsiz son kat epoksi kaplama)

Ürünlerin teknik özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

3- Yüzey Hazırlığı

 • Uygulama sırasında yüzey sıcaklığı +10°C ile +30°C arasında, hava sıcaklığı ise +10°C ile +30°C arasında olmalıdır.
 • Uygulama yapılacak yüzey rutubet oranı ağırlıkça ≤%4 olmalı (Tramex meter, cm–ölçümü) ASTM’ye göre yükselen nem olmamalıdır. Rölatif hava rutubeti %80’i geçmemelidir.
 • İmalat yapılacak Beton yüzey temiz, sağlam ve yeterli Basınç Dayanımına sahip min. 25 N/mm2 ve min. Çekme Dayanımı 1,5 N/mm2 olmalıdır. Yüzey temiz, kuru ve kir, yağ, kaplama, yüzey kür malzemeleri gibi yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır.
 • Beton yüzeyler aşındırıcı ekipmanlar kullanılarak çimento şerbeti kaldırılmalı açık gözenekli bir yüzey elde edilmelidir.
 • Zayıf beton uzaklaştırılmalı, kuş gözü boşluklar, delikler epoksi harç veya macun yapılarak tamir edilir.
 • Yüzeydeki yüksek yerler aşındırılarak zımparalanmalı ve temizlenmelidir. Uygulama yapılacak yüzeydeki tüm toz, gevşek ve oynak parçacıklar fırça ve elektrik süpürge ile temizlenmelidir.

4- Malzemelerin Hazırlanması:

 • Uygulamadan önce; A+B bileşenleri homojen bir hal alıncaya kadar minimum 3 dakika karıştırılmalıdır. Karıştırma işlemi için minimum 300-400 dev/dak gücündeki elektrikli karıştırıcılar kullanılmalıdır. Önce A bileşeni kendi içinde iyice karıştırılmalıdır. A bileşeni karıştırılırken B bileşeni ilave edilir. Karıştırılan malzeme temiz bir kaba alınmalı ve kısa bir süre boyunca tekrar karıştırılmalıdır.

5- Uygulama:

 • Uygulama sırasında yüzey sıcaklığı +10°C ile +30°C arasında, hava sıcaklığı ise +10°C ile +30°C arasında olmalıdır.
 • Homojen karışmış Dekapol CP 203’e üçe bir kuvars kumu katılarak rulo veya mala ile yüzeye iyice yedirilerek ve gözenekleri kapatacak şekilde uygulanır. (Dekapol CP 203:0.3 kg/m2 + Kuvars Kumu: 1 kg/m2)
 • Ertesi gün, epoksi astar yeniden 300 gr/m² sarfiyatla uygulanır ve piriz almadan 300 gr/m² elyaf serilir ve elyaf üzerine yaklaşık 1,00 kg/m² sarfiyatla astar emdirilir.
 • Elyaf reçine emdirilme işleminden 24 saat sonra birleşim yerleri ve oluşabilecek tepecikler elmas uçlu aşındırıcılarla zımparalanır. Yüzey temizliği yapıldıktan sonra SL 458 solventsiz epoksi 0,5 kg/m2 alacak şekilde çelik mala ile uygulanır. Astar henüz yaşken üzerine homojen şekilde kuvars kumu serpilerek köreltme yapılır. (~1,2 kg/m2). Kür sonrası serbest kumlar temizlenir.
 • Dekapol SL 458 (A+B) bileşenleri karışımına kuvars kumu 0.7 kg/m²:0.5 kg/m² olacak şekilde katılır. Homojen bir biçimde karıştırıldıktan sonra mala ile sıyırma biçiminde yüzeye çekilir.
 • Son kat kaplama öncesi gerekirse zımpara yapılır. Dekapol CT 455 son kat epoksi kaplama malzemesi yaklaşık 350 gr/m² sarfiyatla, rulo ile uygulanarak, uygulama sonlandırılır.
Başa dön tuşu